ИзомаксТЕРМ е топлоизолационна боя против мухъл, работеща на база физичните закони за отражение на топлинните лъчи – различен и иновативен начин на действие сравнено с традиционната топлоизолация. Полага се като крайно покритие върху външни и вътрешни стени и тавани. По своята работна консистенция, опаковка, технология на полагане и декоративни качества продуктът е аналогичен на висококачествените акрилатни латекси. Продуктът е модерна технология дело на утвърдения вече 30 години български производител на течни хидроизолации – ИЗОМАКС.
Продуктът съдържа специални полимерни микросфери, които поглъщат топлинна енергия само повърхностно и веднага излъчват 85% от нея обратно. Именно този топлоотразяващ ефект, т.е. задържане на топлината (интериорно) или отблъскването й (фасадно) е топлоизолация в пълния смисъл на понятието. С ИзомаксТЕРМ няма топлопоглъщане в конструкцията и тя е наистина топлоизолирана. Покритието буквално е като огледало за топлинните лъчи. Вследствие на този отразяващ ефект се намаляват топлинните загуби, реализира се около 26% реална икономия на енергия и се повишава комфорта.
Мухълът е сериозен проблем, водещ до респираторни заболявания, който може да се пребори единствено ако се елиминира конденза по външните стени, таваните и ъглите между тях, защото за да се развие мухъла е нужна среда с висока влажност, която именно са капките конденз. От своя страна, кондензът е топъл въздух достигнал до студена повърхност (както се случва през лятото когато извадим студена бутилка от хладилника). След полагане на покритие от ИзомаксТЕРМ повърхностната температура на стените/таваните се изравнява с тази на въздуха и така се елиминира възможността за поява на конденз, следователно и на мухъл и по този начин се създават здравословни условия на обитаване на жилищни и работни помещения.
Изпитанията които се проведоха с ИзомаксТЕРМ в университетската лаборатория за енергийна ефективност към “Enzo Ferrari” в Модена, Италия през месец февруари 2016 год., измериха не само топлоотразяващата способост от 84.70%, съгласно стандарта ASTM C 1371-15, но установиха и изключително висока степен на действие на покритието приложено на открито. ИзомаксТЕРМ отразява 89.20% от слънчевите лъчи, съгласно стандарта ASTM E 903-12. На база тези резултати, по формула се изчислява общ коефициент на отражение на слънчева светлина – Solar reflectance index (SRI), по който се сравняват всички покрития за външно приложение. Вижте протокола от изпитанията тук.
ИзомаксТЕРМ има среден SRI = 112.60%, което за сега е най-високият известен резултат!
За сравнение, други подобни термобои имат SRI = 102% – 106%.
1 литър ИзомаксТЕРМ тежи само 500 гр! Другите подобни материали са с маса 1.0 кг/л, а обикновения латекс тежи над 1.5 кг/л. Ниското обемно тегло определя високите изолационни свойства. В нашият продукт има 5 пъти повече отражателни микросфери, защото те са 5 пъти по-малки от керамичните/стъклените сфери в подобните бои. Коефициентът на топлопроницаемост на покритие от ИзомаксТЕРМ е 11 пъти по-нисък от този на покритие от обикновен латекс! Тази ниска топлопроницаемост води до висока повърхностна температура на стените и таваните на помещенията през зимния период, което определя високите антикондензни и енергоспестяващи качества на покритието. Степента на обратно излъчване на топлинни лъчи на “ИзомаксТЕРМ” е 84.70 %, съгласно стандарта ASTM C1371-15. Това означава че загубите през крайното покритие са едва 15%, което надминава ефективността на стандартните топлоизолации.
При преобладаващият в България режим на отопление „изключване – сутрин и включване – вечер” затоплянето на помещенията започва едва след затопляне първо на обема на студената стенна конструкция. Топлоотразяващият ефект на покритието с ИзомаксТЕРМ (отражателна способност на топлинни лъчи – 84.70%) осигурява по-бързо затопляне на помещението и реални 25% по-малки разходи за парно отопление или електричество.
Външното фасадно покритие от ИзомаксТЕРМ намалява с 4 – 5°С температурата на въздуха вътре в помещенията, което осигурява икономия също с около 25% от разходите за климатизация на сградите през лятото.
Възстановяването на функционалността на фасадни топлоизолационни системи е едно ново, но все по-голямо поле за приложение на топлоотразяващите покрития. От учебниците по топлотехника е известно, че една топлоизолация е наистина такава, само когато е напълно суха! В стандартните фасадни мазилки, вследствие естественото стареене, се появяват пукнатини, през които прониква вода при дъжд, сняг и мъгла. Тя водонапива топлоизолацията, което силно влошава топлоизолационните показатели на системата. Полагането на ИзомаксТЕРМ върху съществуващата топлоизолация възстановява нейните качества. Еластичното и водоустойчиво покритие запълва съществуващите и не допуска навлизането на вода и появата на нови пукнатини в мазилката. Освен дълготрайното запазване на топлоизолационната система, ИзомаксТЕРМ ограничава ефекта „термос” и осигурява хлад и комфорт в помещенията през лятото.
Подобни бои се използват по света повече от 20 години, тъй като топлоотразвяващите покрития намалявайки поглъщането на топлина от сградите охлаждат не само самите сгради, но понижават и околната температура, като така се намалява и така наречения “островен ефект”. “Островният ефект” е понятие което обяснява защо температурата в градовете е по-висока от тази в незаселените райони – именно топлопоглъщането от сгради и пътища, което снимано с термо-камера от въздуха показва как градовете приличат на “нагорещени острови”. На снимката се вижда Лондон в тази перспектива.
Външното покритие от ИзомаксТЕРМ е UV-устойчиво и понижава с 4 – 5°С температурата на въздуха вътре в помещенията и също така понижава околната температура около климатичните инсталации на покриви и фасади, което осигурява икономия с минимум 25% на разходите за климатизация на сградите през лятото. Установено е че в летен ден с температура на въздуха около 30°С, температурата на повърхността на покривите е над 80°С, а на фасадите – над 50°С. Според доклада от Модена, с ИзомаксТЕРМ тази температура е 39.9°С, което облекчава работата на климатичната техника и също понижава консумацията на електричество.